Mohl by být dolar nahrazen jedinou novou, dominantní měnou, jako je čínský DCEP, nebo je svět s více měnami pravděpodobnější? Níže jsou uvedeny v dokumentárních podcastech a úplných přepisových formátech.

“Někteří z největších teoretiků o penězích … si mysleli, že je lepší být více konkurenčními měnami než jediným globálním standardem a v historii bylo mnoho období, kde tomu tak bylo.” Standardizace peněz přišla na svět relativně pozdě. Jednou z lekcí historie je, že s globalizací přichází tendence, aby se konkrétní měna stala dominantní měnou číslo jedna pro transakce, pro obchod, pro mezinárodní rezervy. Skvělá otázka je: globalizace vstupuje do této fáze krize: dojde k dalšímu přechodu z dolaru na jinou měnu? Nebo bychom mohli vidět návrat do multipolárního světa s více měnami? “

Niall Ferguson

V první epizodě Money Reimagined jsme se podívali na podivný paradox amerického dolaru. Na jedné straně by pro inflaci měly být navrženy masivní podněty podporované „penězotiskárnou“. Zároveň však nelze popřít, že dolar je silnější než kdy jindy, navzdory tomuto inflačnímu potenciálu roste jeho hodnota ve srovnání s jinými měnami.

Mezi mnoha však existuje pocit, že tato síla je relativní, dočasná a především neudržitelná. Ve světě, kde globální měnový systém založený na dolarech neslouží zájmu světa, co jej nahrazuje?

Tato epizoda je o suverénních uchazečích – jinými slovy o měnách, které by fungovaly prostřednictvím existujících mocenských struktur a paradigmat, ale nahradily dolar něčím jiným.

Nejprve se podíváme na euro. Byl vytvořen v důsledku studené války, aby spojil nově znovuzrozenou Evropu ve sdílené identitě a ekonomickém osudu. Brexit vytáhl nejcennější ekonomiku z unie a označování ekonomik v ní vytvořilo značnou křehkost. Evropa navíc prostě nemá k dispozici měnové nástroje pro zemi, jako jsou Spojené státy americké. Peter Zeihan, geopolitický stratég a autor knihy „Disunited Nations“, to vysvětlil takto:

„Neexistuje nic, co by Evropané mohli udělat, pokud jde o stimulační výdaje, aniž by zvýšili dluh. I kdyby se rozhodli udělat něco jako QE – což naposledy trvalo roky -, teď by museli mít debatu o tom, kdo kolik dostane. Evropané těžko získávají kapitál potřebný k řešení této krize, zatímco USA mohou prostě přepnout. “

Vedoucí obsahu CoinDesk Michael Casey zdůraznil, že Evropská unie se také zabývá otázkami politické platnosti, přičemž COVID-19 zhoršuje zásadní problém.

„Schopnost EU jednat jednotně a společný zájem, který má EU představovat, se rozpadla. Najednou se hranice zastavily a každý národ si to sám pro sebe. Platnost EU pro řízení tohoto problému byla tedy zpochybněna. COVID je síla pro decentralizaci moci. Z pohledu měny je hodnota těchto měn politickými otázkami. Politická platnost EU je proto právě otázkou. Nejsem si jistý, že to bude pro euro velmi příznivé prostředí. ““

Dalším profilovaným uchazečem je projekt Libra. Zatímco velká část počáteční konverzace o libra měně byla zaměřena na minulé přestupky a možnou politickou nezákonnost jeho zakládající organizace Facebooku, pro ekonomy a systémové myslitele, nejmocnější myšlenkou obsaženou v projektu byla myšlenka celosvětového měnového standardu podporovaného košík fiatů světa spíše než vázaný na jakoukoli jednotnou měnu. V mnoha ohledech se to vrhlo zpět na návrh Brettona Woodse Johna Maynarda Keynese na bancor – oddělený od jednotlivých měn zemí celého světa. Opravdu, v mnoha ohledech, nejzajímavějším dopadem Váhy zpočátku bylo přimět globální centrální bankéře, jako je Mark Carney, aby navrhli své vlastní „syntetické hegemonické měny“.

Leave your vote

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

More

Comments

0 comments

Log In

Or with username:

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.