Průmyslová výroba v České republice očištěná o vliv počtu pracovních dnů zrychlila v březnu meziroční pokles na 10,8 procenta z únorových 0,9 procenta. Víc se propadla naposledy v červenci 2009 za hospodářské krize. Dopad pandemie se nepříznivě odrazil i ve stavební produkci. Ta po únorovém růstu o více než pět procent v březnu reálně meziročně klesla o 2,3 procenta. České aerolinie obnoví od 18. května provoz na čtyřech linkách, půjde o linky do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu. Další přibudou o týden později.

„Průmysl v březnu 2020 ztratil řádově desetinu své obvyklé produkce, z větší části v souvislosti s přijatými opatřeními proti šíření koronaviru,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚú Marek Rojíček. V březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem.

Proti únoru po vyloučení sezonních vlivů se průmyslová výroba snížila o 8,7 procenta. Hodnota nových zakázek v březnu meziročně klesla o 15,7 procenta.

„Březnový propad průmyslu byl mírně nižší než konsensus analytiků ve výši 13,6 procenta. Hlavní příčina poklesu průmyslu šla na vrub čtvrtinovému propadu ve výrobě automobilů, což bylo způsobeno odstávkami v druhé polovině měsíce, kdy se řada výrobců rozhodla přerušit kvůli riziku šíření koronaviru výrobu. Stejně jako v případě středečních výsledků maloobchodních tržeb však nejcitelnější pokles nastane v dubnu, kdy odstávky ve výrobě zasáhly téměř celý kalendářní měsíc,“ konstatuje hlavní analytik ING Bank Jakub Seidler.

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3092234-prumyslova-vyroba-v-cesku-v-breznu-klesla-nejvic-od-cervence-2009

Leave your vote

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

More

Comments

0 comments

Log In

Or with username:

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.