Poté, co na konci prosince 2019 vypukl ve Wuhan v Číně nový koronavírus, netrvalo dlouho, než se teoretikům spiknutí tvrdilo, že byl vyroben v nedaleké laboratoři.

Na druhé straně vědecký konsenzus spočívá v tom, že virus – SARS-CoV-2 – je zoonotické onemocnění, které přeskočilo ze zvířete na člověka. Nejpravděpodobněji pocházel z netopýra , pravděpodobně předtím, než prošel jiným savcem.

Zatímco virus rozhodně nebyl vytvořen v laboratoři, neznamená to, že jsme nehráli roli v současné pandemii. Lidské zásahy do přírodních stanovišť, ztráta biologické rozmanitosti a degradace ekosystémů způsobují mnohem častější výskyt virových virů, zjistila hlavní nová studie od vědců v Austrálii a USA.

Počet nově se objevujících infekčních chorob se od 80. let 20. století každou dekádu více než ztrojnásobil . Více než dvě třetiny těchto chorob pocházejí ze zvířat a přibližně 70% z nich pochází z volně žijících zvířat . Mnoho infekčních chorob, které známe – Ebola, HIV, prasečí a ptačí chřipka – jsou zoonotické.

SARS-CoV-2 a choroba, kterou způsobuje, COVID-19, spolu s hyper-propojenou globální populací, také ukázala, jak rychle se z nových ohnisek mohou stát pandemie.

Zatímco rychlost, kterou se COVID-19 rozšířil po celém světě, šokovala mnoho, vědci již před takovou pandemií varovali .

Narušením ekosystémů jsme vytvořili podmínky, které umožňují živočišným virům přejít do lidské populace, říká Joachim Spangenberg, ekolog a viceprezident Výzkumného ústavu pro udržitelnou Evropu.

„My vytváříme tuto situaci, ne zvířata,“ řekl Spangenberg DW.

Odlesňování, zásah do stanovišť.

Když se lidé pohybují dále na území divokých zvířat, aby vyčistili lesy, chovali hospodářská zvířata, lovili a těžili zdroje, jsme stále více vystaveni patogenům, které obvykle tato místa neopouštějí, a těl, která obývají.

„Přibližujeme se blíž k divokým zvířatům,“ říká Yan Xiang, profesor virologie na Centru zdravotnictví University of Texas, „a to nás přivádí do kontaktu s těmito viry.“

Když zvětšujete hustotu lidské populace a zvyšujete zásahy do přírodních stanovišť, nejen lidmi, ale i našimi domácími zvířaty, zvětšujete počet možností pro katastrofu,” David Hayman, profesor ekologie infekčních chorob na Massey University na Novém Zélandu, řekl DW.

V minulém století byly tropické lesy, které jsou domovem přibližně dvou třetin živých organismů světa, na polovinu . Tato hluboká ztráta stanoviště má vlnité účinky v celém ekosystému, včetně „částí, na které máme sklon zapomenout – infekce“, říká Hayman.

V některých případech vědci pozorovali, že když zvířata na vrcholu potravního řetězce zmizí, zvířata na spodku potravinového řetězce, jako potkani a myši, které nesou více patogenů, mají tendenci tento prostor zaplňovat.

„Nejde jen o to, kolik druhů máme v ekosystému,“ říká Alice Latinne ve společnosti pro ochranu přírody, „jde o to, který druh.“

„Každý druh hraje v ekosystému jinou roli a někdy, pokud prostě vyměníte jeden druh za jiný, může to mít obrovský dopad, pokud jde o riziko onemocnění. A někdy to nemůžeme předvídat,“ řekla DW.

Změny stanovišť mohou také nutit zvířata – a jejich patogeny – aby jeli jinam, včetně oblastí obydlených lidmi.

Důkazy spojující narušení ekosystémů se zvýšeným rizikem přenosu nových infekcí jsou důvodem, proč Spangenberg tvrdí, že odborníci hovoří o významu konceptu „jednoho zdraví“; myšlenka, že zdraví zvířat, ekosystému a lidí jsou vzájemně propojeny, a když je člověk mimo rovnováhu, ostatní následují tento příklad.

Divoký obchod

Tzv. „Mokré trhy“ prodávající produkty, maso a živá zvířata poskytují další inkubátor pro výskyt infekčních chorob. Vědci se domnívají, že existuje silná možnost, že na mokrém trhu ve čínské Wuhan se objevila SARS-CoV-2.

Spangenberg říká, že nemocná zvířata napěchovaná do klecí jsou v mnoha ohledech „dokonalým prostředím“ pro inkubaci nových patogenů a „vynikajícím způsobem přenosu chorob z jednoho druhu na druhý“. Z tohoto důvodu mnoho vědců, včetně Spangenbergu, říká, že svět musí přinejmenším zavést přísná pravidla pro trhy živých zvířat.

To je poselství Elizabeth Maruma Mrema, vedoucí biologické rozmanitosti Organizace spojených národů, která požaduje globální zákaz trhů s volně žijícími živočichy.

Jak ale Mrema také zdůraznil, miliony lidí – zejména v komunitách s nízkými příjmy – se spoléhají na zdroje potravin a příjmy, které tyto trhy poskytují.

To je podle Haymana součástí řešení, jak předcházet vypuknutí nemocí. Vylučování zvířat je jeho součástí. „Chudoba, přístup k pracovním místům, zacházení s lidmi v odlehlých oblastech, způsob, jakým se lidé zabývají jídlem“, také přispívají k podmínkám, které vedou k přelévání.

Latinoameričané věří, že „budeme nuceni se změnit – i na ekonomické úrovni,„ budeme nuceni se změnit – protože náklady na vznik nemoci a přelévání z přírody budou mnohem vyšší než ekonomický přínos našeho využívání životního prostředí. “

„Jsme součástí přírody – jsme součástí ekosystému, kde je naše zdraví spojeno se zdravím volně žijících živočichů, se zvířaty a se zdravím životního prostředí,“ říká Latinne. “Musíme najít lepší způsob, jak spolu bezpečně žít.”

Leave your vote

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

More

Comments

0 comments

Log In

Or with username:

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.