in

Koronavirus má pomoci porazit i blockchain – E15.cz

Jak porazit pandemii koronaviru? Pomoci má podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí inovace, na které technologicky stojí kryptoměny jako bitcoin. Řeč je o blockchainu, decentralizované účetní knize, mezi jejíž výhody spadá zejména zabezpečení údajů.

Kvůli tomu, že se na její správě obvykle podílejí na sobě nezávislé počítače umístěné po celém světě, je mimořádně složité takovou databázi hacknout. Tyto vlastnosti by se daly využít při vývoji nejrůznějších mobilních aplikací sloužících jako certifikát, že dotyčný jedinec absolvoval test na koronavirus s negativním výsledkem. Klíčové je, že kvůli bezpečnostní architektuře blockchainu by na něm uložená data teoreticky mohly brát jako relevantní i státní úřady. S podobnými ambicemi vyvíjí své projekty například berlínský start-up Spherity nebo badatelé na univerzitě Villanova v Pensylvánii.

Praktické využití je zřejmé: při cestách do zahraničí nejspíš bude řada států vyžadovat potvrzení o absolvování testu na koronavirus. A v 21. století se nabízí nespoléhat na zfalšovatelné papírové lejstro. Na druhou stranu – blockchain existuje přes deset let a kromě kryptoměn dosud žádné jiné masové využití nenašel. Nic na tom nezměnily ani opakované mantry, jak principy decentralizované účetní knihy změní svět.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

What do you think?

Posted by tokenmagazin

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Loading…

0

Jak přesně vypadá halving Bitcoinu v kódu? | Kurzy.cz

Nejlepší korejská blockchainová platforma se připojuje k Celo Alliance